
- Coaching/mentoring senioralny
- Międzypokoleniowa integracja
- Doradztwo Psychologiczne
Projekt ma na celu: poprawę funkcjonowania osób w wieku 60+ ze szczególnym uwzględnieniem osób przewlekle chorych, niesamodzielnych i niepełnosprawnych poprzez organizację działań międzypokoleniowych i wsparcie specjalistów.
Działania kierujemy w szczególności do osób, które doświadczyły życiowych trudności związanych z chorobami autoimmunologicznymi (Parkinson, Alzheimer) lub nowotworowymi, kardiologicznymi i innymi znacząco ograniczającymi funkcjonowanie oraz zamieszkujących na terenie powiatu kamiennogórskiego oraz gminy Stare Bogaczowice i gminy Szczawno Zdrój.
Zaplanowana niniejsza inicjatywa jest uzasadniona potrzebą indywidualizacji wsparcia dla seniorów doświadczających trudności i ograniczeń w związku z przewlekłą chorobą, niepełnosprawnością, samotnością . Są to często seniorzy, do których trudno dotrzeć ponieważ nie wychodzą z domów, często pozostają w kryzysach psychicznych, są samotni. Nie uczestniczą w spotkaniach/wydarzeniach lokalnie organizowanych, nie chodzą do UTW, Klubów Seniora lub uczestniczą sporadycznie. Dotychczasowe doświadczenia wnioskodawcy pokazały, że odpowiednie zaopiekowanie się tymi osobami, odpowiednie zbadanie ich potrzeb, indywidualnych ograniczeń znacząco przyczynia się do planowania efektywnej ścieżki wsparcia dla seniorów a co za tym idzie wpływa na poprawę ich dobrostanu psychicznego i zapoczątkowuje proces wychodzenia z izolacji. Coaching to stosunkowo nowa forma wsparcia seniorów i bardzo skuteczna z uwagi na jej indywidualną formę. Daje szerokie możliwości diagnozy problemu seniora, jest procesem wspierającym rozwój, opartym na relacji wzajemnego szacunku i zaufania miedzy coachem a klientem a tego potrzebuja seniorzy. Jest też kluczem do osiągania celów osobistych i zawodowych oraz do odkrywania drzemiącego w każdym człowieku potencjału. Często wyrywa nas ze standardowych sposobów myślenia.
Wykorzystanie bardzo spersonalizowanych i nowatorskich metod coachingu/mentoringu stanowi o trwałości zmiany i nie ma charakteru jedynie doraźnego. Działania wpływają na zmianę postaw względem starości, zmianę postrzegania starości jako okresu wartościowego i mogącego być żródłem wielu radości. Coaching jest procesem, którego głównym celem jest wzmocnienie seniora oraz wspieranie go w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany w oparciu o własne odkrycia, wnioski i zasoby, wyznaczanie celów co skutecznie może wpływać na postawę aktywności u seniorów. Coaching to pomoc danej osobie we wzmacnianiu i udoskonalaniu działania poprzez refleksję nad tym, jak stosuje konkretną umiejętność lub wiedzę. Poprzez coaching senior pogłębia swój proces uczenia się, zwiększa swoje osiągnięcia i podnosi jakość swojego życia.